Péče o nástroje v zimě - co je třeba zvážit?

von Cathrin Rahn (21.12.2022) překlad Tomáš Ibrmajer

Koncerty v chladných chrámech nebo dokonce venku jsou pro mnoho hudebníků součástí vánoční sezóny. Ne všechny nástroje však snášejí zimní teploty stejně dobře. Zatímco žesťové nástroje, jako je skupina žesťových nástrojů, nejsou na chlad příliš citlivé, nástroje vyrobené ze dřeva, jako jsou smyčcové nebo dřevěné dechové nástroje, jsou v tomto ohledu velmi citlivé. I v případě královny nástrojů, varhan, je v zimě třeba brát ohled na spoustu věcí.

Smyčcové nástroje

Dřevo je přírodní materiál a vždy pracuje - bez ohledu na to, jak je staré. Silné výkyvy teploty nebo vlhkosti jsou proto pro nástroje problematické. Pokud například vlhkost vzduchu v místnosti klesne pod 40 % v důsledku vytápěného suchého vzduchu, je třeba jednat,", vysvětluje Markus Lützel, mistr houslař z Würzburgu. . Zejména v chladném období mají lepené spoje mezi jednotlivými částmi nástroje tendenci se rozevírat, protože se dřevo příliš smršťuje. V zimě k němu s tímto problémem do dílny pravidelně přicházejí hudebníci, ale naštěstí lze nástroje znovu slepit. Aby se předešlo poškození, doporučuje se vždy sledovat vlhkost a v případě potřeby přijmout protiopatření (např. pověsit mokré prádlo). Samozřejmě byste také neměli skladovat strunný nástroj přímo u topení, kde se obzvláště zahřívá a vysychá.

Dalším slabým místem mohou být kolíky, které se při příliš suchém vzduchu mohou uvolnit a vysmeknout. Proto je vhodné nechat je zkontrolovat při každé výměně strun, kdy se kolíky stejně musí sundat, ale alespoň jednou na začátku a na konci zimy.

Dechové nástroje

U dřevěných dechových nástrojů se v chladných místnostech objevuje další problém: teplý vzduch, který při hře proudí do vnitřku nástroje, může způsobovat pnutí. V extrémním případě může nástroj i prasknout. To lze opravit, ale pokud je nástroj prasklý, tóny budou znít hůře nebo dokonce vůbec. Aby k tomu nedošlo, doporučuje Marc Schaeferdiek, hobojista a autor příručky o opravách a péči o hoboj Der Oboen-Doktor d, zahřát nástroj před hraním rukama nebo na těle. Hoboj je stejně jako klarinet a fagot méně vhodný pro venkovní použití. Dalším nepříjemným problémem v zimě je voda v dírkách na nástroji. Jedná se o nepříjemný jev, kdy se v tónových otvorech při velkém rozdílu mezi teplotou dýchacího vzduchu a teplotou nástroje hromadí kondenzát a ucpává je. Výsledkem je obvykle bublavý zvuk. "Pak stačí otevřít příslušnou klapku, fouknout do otvoru nebo nasát vlhkost kouskem cigaretového papírku a obvykle můžete pokračovat ve hře."

Na rozdíl od dřevěných nástrojů se žesťové nástroje s chladným počasím vyrovnávají lépe. Pokud hrajete venku při teplotách pod bodem mrazu, mohou zamrznout pouze ventily - ale to se stává jen velmi zřídka.

Varhany

Přestože jediné, co z varhan obvykle vidíte, jsou impozantní velké stříbrné píšťaly, jsou v nemalé míře vyrobeny z přírodních materiálů, jako je dřevo a kůže. V zimě se kostely z důvodu vysokých nákladů často vytápějí pouze o víkendech nebo vůbec, takže jsou varhany vystaveny velkým teplotním výkyvům. Stejně jako u strunných a dřevěných dechových nástrojů může dojít k nevratnému poškození dřeva.

Abyste předešli možnému poškození, doporučujeme vám, abyste se o svůj nástroj v chladném období trochu více starali. Pokud si nejste jisti nebo máte dotazy, vždy se vyplatí zavolat výrobci nástroje.

Zde se dozvíte více o zimní péči o varhany.

Verband deutscher MusikschulenBundesverband der Freien MusikschulenJeunesses Musicales DeutschlandFrankfurter Tonkünstler-BundBundes­verb­and deutscher Lieb­haber-OrchesterStützpunkt­händ­ler der Wiener Urtext Edition

© 2004–2024 Stretta Music. Obchod s hudebninami – objednání a nákup notového materiálnu online.

Váš specialista na noty všeho druhu. Online obchod s notami, hudebninami a stahohovatelným audiomateriálem, knihami, hudebními stojany, pultovými lampami a dalším příslušenstvím.